RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Grafik Berkomputer
Tarikh / Hari
: 26 Mac 2013
Tingkatan
: 4 Wira
Bilangan Pelajar : 20 orang
Tahap Pelajar : Sederhana
Masa : 8.20 – 9.00 pagi (40 minit)
Tajuk : Produksi
Multimedia
Subtopik : a. Animasi
Objektif/ Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat :
a) Menga plikasikan penggunaan animasi dalam produk multimedia.
(Aras 3 A plikasi).
b) Mermbina idea dan kemahiran melukis dalam menghasilkan
animasi. (Aras 5 Sintesis).
c) Meningkatkan minat pelajar di dalam bidang animasi komputer.
Pengetahuan : Pengetahuan
yang diambil atau didapati berdasarkan
daripada unsur pengetahuan serta
unsur-unsur ilmu yang terkandung didalam
mata pelajaean grafik berkomputer.
a. Pelajar
telah mengetahui asas pengetahuan grafik
dan sistem komputer.
b. Pelajar
telah mengetahui tentang perkakasan dan perisian
komputer dalam menghsilkan produk multimedia.
BBM : Power Point, Kertas Majung, dan Maker Pen
ABM : Projektor, Komputer Riba, LCD
Nilai murni : Menghormati guru, memupuk nilai kepatuhun dan
ketaatan, kepekaan deria,berkerjasama dan berkeyakinan.
KBKK :
Membina , merancang dan melaksanakan .
Pendekatan/Strategi : Berpusatkan Pelajar.
Langkah
/Masa
|
Isi kandungan
|
Aktiviti Guru
|
Aktiviti Pelajar
|
Pemusatan/Kaedah/
ABM/ Nilai/ KBKK
|
Set Induksi
(3minit)
|
Permulaan
|
Kelas dimulakan dengan bacaan doa.
Guru menyoalkan pelajar yang berkaitan dengan animasi iaitu melalui pengetahuan sedia ada yang diajar di dalam topik sebelum ini. |
Pelajar membaca doa
Pelajar memberi respon kepada guru berpandukan dengan pengatahuan sedia
ada yang diajar didalam topik sebelum ini.
Pelajar memberi respon kepada guru.
|
Pendekatan:
Berpusatkan pelajar.
Nilai:
Menghormati guru, peka
KBKK:
Hubungkait, jana idea,
pelajar mendapat gambaran awal tentang topik
yang akan diajar.
|
Langkah 1
(10minit)
Langkah 2
(25minit)
Langkah
3 (5 minit) |
Animasi
Penilaian
Latihan pengukuhan
|
Guru menayang video kartoon animasi. Guru
meminta pelajar memberi tumpuan kepada video tersebut.
Guru meminta pelajar mengaitkan video yang ditunjukan dengan topik yang akan diajar. Guru meminta pelajar membentuk kumpulan kecil. Setiap kumpulan terdiri daripada 4 orang pelajar.
Setiap kumpulan diminta menghasilkan lukisan dan papan cerita berdasarkan
cerita yang di tayangkan.
Jawapan pelajar berikan dalam bentuk hardcopy (kertas majung ) dan perlu menyatakan dalam bidang pengkhususan :
a)
Animasi Karakter
b)
Grafik gerakan
c)
Kesan Khas
d) Grafik persekitaran
Guru meminta wakil daripada setiap kumpulan membentangkan hasil kerjanya.
Guru meminta pelajar lain untubertanya soalan atau memberi pendapat.
Guru membantu menjelaskan jawapan yang kurang tepat/ tidak lengkap.
Guru mengedarkan lembaran kerja kepada
pelajar.
|
Pelajar memberi tumpuan pada video yang ditunjukkan.
Pelajar memberi
respon kepada guru berpandukan dengan pengatahuan sedia ada yang diajar
didalam topik sebelum ini.
Pelajar duduk dalam kumpulan masing-masing dan berbincang serta menyediakan jawapan dalam bentuk hardcopy.
Wakil kumpulan tampil ke hadapan untuk membentangkan hasil kerja
kumpulan.
Pelajar lain mengemukakan soalan/idea/memberi
respon.
pelajar menyiapkan kerja yang diberikan.
|
Pendekatan:
Berpusatkan pelajar
Kaedah:
Soal jawab
ABM:
Projektor, Komputer dan LCD.
Nilai:
Yakin diri, peka dan bekerjasama
KBKK:
Hubungkait, menjana idea
Pendekatan:
Berpusatkan pelajar
Kaedah:
Perbincangan berkumpulan, sumbang saran
kumpulan, soal jawab, penerangan dan pembentangan.
BBM:
kertas Majung dan Maker pen
Nilai:
Yakin diri dan bekerjasama
KBKK:
Menganalisis, hubungkait
Keadah:
Penerangan dan tunjuk cara.
BBM:
Lembaran kerja
KBKK:
Menyelesaikan soalan
Nilai:
Usaha, Menepati masa
|
||||
Penutup
(4 minit )
|
Membuat refleksi
|
1. Guru meminta pelajar membuat kesimpulan
tentang apa yang dipelajari hari ini.
|
Pelajar memberi maklum balas
|
Strategi:
Pemusatan pelajar. Pemusatan guru.
Keadah:
Penyoalan
KBKK:
Membuat refleksi
Nilai:
Kerjasama
|
||||
Refleksi Guru:
____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
No comments:
Post a Comment