Wednesday 22 May 2013

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN


RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran                        :   Grafik Berkomputer
Tarikh / Hari                            :   26 Mac 2013
Tingkatan                               :   4 Wira
Bilangan Pelajar                      :   20 orang
Tahap Pelajar                           :   Sederhana
Masa                                        :   8.20 – 9.00 pagi (40 minit)
Tajuk                                       :   Produksi Multimedia
Subtopik                                  :   a.   Animasi
Objektif/ Hasil Pembelajaran :   Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat :
a)      Menga plikasikan penggunaan animasi dalam produk multimedia. (Aras 3 A plikasi).
b)      Mermbina idea dan kemahiran melukis dalam menghasilkan animasi. (Aras 5 Sintesis).
c)      Meningkatkan minat pelajar di dalam bidang animasi komputer.
Pengetahuan                   : Pengetahuan yang diambil atau didapati  berdasarkan daripada unsur pengetahuan  serta unsur-unsur  ilmu yang terkandung didalam mata pelajaean grafik berkomputer.
a.         Pelajar  telah mengetahui asas pengetahuan grafik dan sistem komputer.
b.         Pelajar  telah mengetahui tentang perkakasan dan perisian komputer dalam menghsilkan produk multimedia.

BBM                           :  Power Point, Kertas Majung, dan  Maker Pen
ABM                           :   Projektor, Komputer Riba, LCD

Nilai murni                  :  Menghormati guru, memupuk nilai kepatuhun dan ketaatan, kepekaan deria,berkerjasama dan berkeyakinan.
KBKK                        :   Membina , merancang dan melaksanakan .
Pendekatan/Strategi    :  Berpusatkan Pelajar.





























Langkah
/Masa
Isi kandungan
Aktiviti Guru
Aktiviti Pelajar
Pemusatan/Kaedah/
ABM/ Nilai/ KBKK

Set Induksi
(3minit)

Permulaan

Kelas dimulakan dengan bacaan doa.

Guru menyoalkan pelajar yang  berkaitan dengan animasi iaitu melalui pengetahuan sedia ada yang diajar di dalam topik sebelum ini. 




Pelajar membaca doa


Pelajar memberi respon kepada guru berpandukan dengan pengatahuan sedia ada yang diajar didalam topik sebelum ini.

Pelajar memberi respon kepada guru.

Pendekatan:
Berpusatkan pelajar.
Nilai:
Menghormati guru, peka
KBKK:
Hubungkait, jana idea,
pelajar mendapat gambaran awal tentang topik yang akan diajar.












Langkah 1
(10minit)



















Langkah 2
(25minit)



















Langkah
       3
(5 minit)




Animasi





















Penilaian





















Latihan pengukuhan





Guru menayang video kartoon animasi. Guru meminta pelajar memberi tumpuan kepada video tersebut.

Guru meminta pelajar mengaitkan video yang ditunjukan dengan topik yang akan diajar.

Guru meminta pelajar membentuk kumpulan kecil. Setiap kumpulan terdiri daripada 4 orang pelajar.








Setiap kumpulan diminta menghasilkan lukisan dan papan cerita berdasarkan cerita yang di tayangkan.
Jawapan pelajar berikan dalam bentuk hardcopy (kertas majung ) dan perlu menyatakan dalam bidang pengkhususan :
a)      Animasi Karakter
b)      Grafik gerakan
c)      Kesan Khas
d)      Grafik persekitaran
Guru meminta wakil daripada setiap kumpulan  membentangkan hasil kerjanya.
Guru meminta pelajar lain untubertanya soalan atau memberi pendapat.
Guru membantu menjelaskan jawapan yang kurang tepat/ tidak lengkap.

Guru mengedarkan lembaran kerja kepada pelajar.

Pelajar memberi tumpuan pada video yang ditunjukkan.



Pelajar memberi respon kepada guru berpandukan dengan pengatahuan sedia ada yang diajar didalam topik sebelum ini.













Pelajar duduk dalam kumpulan masing-masing dan berbincang serta menyediakan jawapan dalam bentuk hardcopy.









Wakil kumpulan tampil ke hadapan untuk membentangkan hasil kerja kumpulan.



Pelajar lain mengemukakan soalan/idea/memberi respon.

pelajar menyiapkan kerja yang diberikan.


Pendekatan:
Berpusatkan pelajar

Kaedah:
Soal jawab
                 
ABM:
Projektor, Komputer dan LCD.

Nilai:
Yakin diri, peka dan bekerjasama

KBKK:
Hubungkait, menjana idea






Pendekatan:
Berpusatkan pelajar

Kaedah:
Perbincangan berkumpulan, sumbang saran kumpulan, soal jawab, penerangan dan pembentangan.

BBM:
kertas Majung dan Maker pen

Nilai:
Yakin diri dan bekerjasama

KBKK:
Menganalisis, hubungkait




Keadah:
Penerangan dan tunjuk cara.
BBM:
Lembaran kerja
KBKK:
Menyelesaikan soalan
Nilai:
Usaha, Menepati masa





Penutup
(4 minit )
Membuat refleksi
1.   Guru meminta pelajar membuat kesimpulan tentang apa yang dipelajari hari ini.

Pelajar memberi maklum   balas







Strategi:
Pemusatan pelajar. Pemusatan guru.
Keadah:
Penyoalan
KBKK:
Membuat refleksi
Nilai:
Kerjasama

Refleksi Guru:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Monday 29 April 2013

PAPAN CERITA

Papan Cerita (storyboard) bermaksud satu siri lakaran bagi memggambarkan turutan isi kandungan bagi skrin multimedia. ia juga boleh di katakan susunan grafik dalam bentuk ilustrasi atau imej yang di persembahkan bagi tujuan pra-tayangan, gambar gerak atau media interaktif.

Ia merupakan satu susunan visual yang membolehkan pengaturcara perisian menjalankan tugas pengarangan dengan teratur.

Menurut Wikipedia, “Storyboards are graphic organizers in the form of illustration or images displayed in sequence for the purpose of pre-visualizing a motion picture, animation, motion graphic or interactive media sequence.

Setiap papan cerita perlu mengandungi maklumat berikut :
  • Suatu lakaran ataub lukisan diatas skrin, halaman atau bingkai.
  • Warna dan saiz grafik.
  • Teks sebenar diatas halaman.
  • Narration 
  • Animasi
  • Video
  • Bunyi


Kepentingan Papan Cerita


  • Membantu untuk merancang perjalanan cerita animasi dari satu gambar ke satu gambar lain.
  • membantu meletakkan unsur-unsur saspen dan menarik.
  • membolehkan kita membuat sebarang perubahan sebelum memulakan proses animasi.
  • mempersembahkan 'storyboard' kepada orang lain untuk mendapatkan maklum balas tentang idea tersebut.
Contoh Gambaran Paparan Cerita